Koncerty

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Odłam Źdźbło: Swojewola [wydarzenie performatywno-śpiewacze] / Muzeum Etnograficzne

15 czerwca

🎼 Wejdźmy w zapomniany, nieoczywisty świat obrzędowości weselnej w dawnej Polsce.
🎶 Odłam Źdźbło to czteroosobowa żeńska grupa wokalna, która wyłoniła się z Zespołu Śpiewu Tradycyjnego „Źdźbło” założonego w 2004 r. i prowadzonego przez Agnieszkę Błonkiewicz.
🎶 Z inicjatywy artystki Aśki Borof grupa rozpoczęła w 2019 r. realizację niezależnych projektów o charakterze performatywno-parateatralnym, których Borof jest autorką i reżyserką.
🎶 Osią tematyczną jest świat kobiety w świetle pieśni, przesądów, podań i mitów ludowych. Zespół wykonuje pieśni słowiańszczyzny wschodniej, wykorzystując archaiczne techniki śpiewu ludowego. Wokół pieśni rozgrywa się oszczędna, ascetyczna akcja sceniczna, będąca rodzajem cichego kontrapunktu-komentarza.
🪡 Aśka Borof jest również projektantką i wykonawczynią strojów, w których występuje zespół, bezpośrednio odnoszących się do obrzędów sprawowanych przez kobiety i wokół kobiety. Są to m.in. obrzędy weselne wokół panny młodej, dialog starego pokolenia z młodym, ujarzmianie lęków i demonów przez sprawowanie odwiecznych rytuałów, obrzędy wiosenne, obrzędy magiczne i mistyczne.

▪ Spotkanie w Muzeum Etnograficznym
▪ Wstęp wolny
▪ Nie obowiązują zapisy

Szczegóły

Data:
15 czerwca
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/2537225056461622

Miejsce wydarzenia

Lokalizacja nietypowa WROCŁAW

Organizator

#szerowanienieboli
Skip to content