Koncerty

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

60 lat klubu Katakumby – spotkanie i koncert zespołów Młyn i Kormorany

22 listopada, 2024

60 lat klubu Katakumby

Fundacja Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna zaprasza na wydarzenie upamiętniające powstanie jednego z najstarszych wrocławskich klubów Katakumby. Z okazji 60 urodzin klubu przygotowaliśmy wydawnictwo poświęconego undergroundowej historii działań klubu, spotkanie poświęcone znikającym z mapy Wrocławia klubom oraz koncert zespołów Kormorany i Młyn.
Historia: Klub Studencki Katakumby powstał w 1964 roku w piwnicy domu studenckiego Centaur we Wrocławiu przy ul. Grunwaldzkiej 65. W 1985 został przeniesiony do DS Labirynt, gdzie pod adresem ul. Grunwaldzka 106 istniał do 2020 roku. W nowym miejscu Katakumby prowadzone były głównie przez Czesławę i Jacka Dwornikowskich, w ostatnich latach działalności przez ich syna Marka. Z uwagi na swój charakter w klubie odbywały się bardzo różne wydarzenia, jeśli chodzi o działania związane z wrocławską alternatywą muzyczną, to najciekawsza była dekada już po przenosinach do Labiryntu, pod koniec lat 80. salę prób w jego piwnicach miały zespoły Program 3 i Los Loveros, później także Kormorany. Undergroundowe koncerty w Katakumbach odbywały się także w nowym millennium, choć już w mniejszej skali.
Wydarzenie podzielone jest na dwie części.

Godz. 18.00 – spotkanie, które poświęcone będzie znikającym wrocławskim klubom a pretekstem do rozmowy będzie historia klubu Katakumby. Podczas spotkania dostępne będzie specjalne limitowane wydawnictwo przygotowane na to wydarzenie zawierające skróconą undergroundową historię klubu w jego drugiej odsłonie znajdującej się przy domu studenckim Labirynt ( ul. Grunwaldzka 106). Więcej szczegółów wkrótce. Wstęp wolny

Godz. 20.00 – koncert zespołu Młyn
Godz. 21.00 – koncert zespołu Kormorany
Wstęp płatny: bilety 50 pln, dostępne tylko online
link do zakupu biletów:
https://ekobilet.pl/…/koncert-zespolow-mlyn-i-kormorany…

 

O zespołach:
Młyn to elektroakustyczne trio w składzie: Sebastian Milewski – klawisze, Cezary Rosiński – elektronika i Michał Wdowikowski – perkusja. Instrumentaliści czerpią inspiracje zarówno z muzyki elektronicznej, jazzu czy ambientu. Lubią też improwizować oraz przemielać na różne sposoby nagrane wcześniej kompozycje. Na dyskografię składają się albumy Reklama (2018) w Dym Records oraz Folwark (2021) wydany przez Gusstaff Records. Na swoim koncie mają występy na: Avant Art Festival, Fonomo, Ars Cameralis, Dym Festival, Borderline Festival oraz liczne koncerty klubowe w Polsce i w Czechach. W 2022 roku zespół został doceniony przez polskich recenzentów nominacją w plebiscycie Gazety Wyborczej “Sanki”.

Kormorany – zespół o ponad trzydziestoletnim dorobku teatralnym, który zilustrował swoją muzyką kilkadziesiąt spektakli, gwarantuje owocność doświadczenia, któremu zostanie poddana publiczność.

Opisując swoją genezę mówią, że początkowo było to zjawisko muzyczno-performersko-socjologiczne sięgające u swego zarania 1984 roku. Przez pierwsze lata działali bez określonego składu osobowego i instrumentalnego. W tym czasie, oprócz grania koncertów dla elitarnej grupy znajomych, angażowali się w performansy Pomarańczowej Alternatywy i grupy artystycznej Luxus. Od około 1988 roku ewoluowali w awangardowy zespół muzyczny, czerpiący szeroko z jazzu, rocka, współczesnej i klasycznej muzyki symfonicznej, muzyki eksperymentalnej, bluesa, minimalizmu itd., co stanowi o unikalności ich twórczości.

Początkowo jako zespół unikający sal koncertowych w konwencjonalnym rozumieniu, Kormorany kojarzone były z miejscami dla uprawiania muzyki nieoczywistymi (lecz, co bardzo ważne – o unikalnej akustyce), takimi jak schrony, puste hale fabryczne, bunkry, wieże ciśnień, czy niedokończone budowle, których w komunistycznej rzeczywistości było wiele. Podobnie jak nieoczywiste były miejsca koncertów tak niekonwencjonalna była też sama muzyka, w całości improwizowana.
W 1993 roku Kormorany zadebiutowały na scenie teatru dramatycznego tworząc autorską wersją muzyki do spektaklu „Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka w reżyserii Piotra Cieplaka (Teatr Współczesny, Wrocław). Od tamtej pory zespół towarzyszył różnym reżyserom, komponując melodie do licznych spektakli (około 50) w teatrach całej Polski (m.in. Wrocław, Legnica, Warszawa, Gdańsk), a także do Teatru Telewizji („Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu”, „Człowiek, który był Czwartkiem”) oraz na potrzeby filmu „Warszawa”, jednocześnie nie zaniedbując działalności koncertowej.
Obecny skład zespołu to: Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Piotr „Blusmen” Jankowski, Krzysztof „Konik” Konieczny, Marcin Witkowski.
Psychodeliczna podróż w głąb samego siebie, w którą Kormorany zabierają publiczność starannie przygotowanymi kompozycjami, otwartymi jednak na improwizację eksplorującą bogactwo nieograniczonych przestrzeni fantazji. Atak na zmysły Słuchaczy bogactwem bodźców nie tylko dźwiękowych.

Details

Date:
22 listopada, 2024
Event Tags:
, ,
Website:
https://www.facebook.com/events/1592866681663734

Organizer

Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna
View Organizer Website

Venue

OPT
ul. Działkowa 15
Wrocław, Poland
+ Google Map
Skip to content